Słownik kaszubski

Dyskusje ogólne na wszelkie tematy z Kaszubami i Pomorzem. Język kaszubski, historia Kaszub, obyczaje, haft kaszubski, kuchnia itp.

Słownik kaszubski

napisał Gość » Wt kwi 24, 2007 5:21 pm

Witam.

Ma ktoś może namiary na jakiś internetowy słownik języka kaszubskiego online w Internecie?
Gość

napisał lesna63 » Cz kwi 26, 2007 7:49 pm

Witam :) nie mam niestety namiarów ale wiem ze PODCHLASTNICA to prześcieradło , NACHLASTNICA to kołdra a KASTA Z łEKNEM to telewizor :)
pozdrawiam
lesna63

Nieprawidlowo

napisał jananton » Wt lut 17, 2009 8:09 pm

Zachlastnica to Koldra A podrzetnica to przescieradlo zachlastnac na siebie zazucic czyli podrzetnica to co pod tylkiem skad to wziales chyba nie od 100% Kaszuba
jananton

:)

napisał lesna63 » Śr lut 18, 2009 6:18 am

Witam Cię serdecznie :) :) :) :) to wspomnienia z dzieciństaw :) :) :) właśnie wczoraj wypożyczyłam << Kaszubskie abecadło >> ale język sobie połamac można :) :) Chyba coś łatwiejszego muszę na początek wypozyczyć :) Niestety w mojej rodzinie już Ci prawdziwi Kaszubi poumierali :( i nie mam skad czerpać nauki:( pozdrawiam
lesna63

Re: Słownik kaszubski

napisał misiek » Śr kwi 01, 2009 1:44 pm

Znalazlem cos takiego jak ten slownik kaszubskiego:
http://www.cassubia-dictionary.com
Ale cos nie chce za bardzo dzialac :(
Ostatnio edytowano Śr lip 01, 2009 8:13 pm przez piotrek, łącznie edytowano 1 raz
misiek

napisał jakub » Wt sie 03, 2010 9:19 am

Witam,
Jest taki słownik w sieci www.gigadictionary.org, którego jestem autorem. Języka kaszubskiego niestety jeszcze tam nie ma ale zastanawia mnie, czy ktoś z was byłby chętny aby go dodać?

Jak by to miało wyglądać?
1) najpierw trzeba język opisać, wyszczególnić części mowy i ich odmianę - wystarczy jeden email do mnie
2) później ja język udostępniam
3) od tego momentu można wpisywać dla niego nowe słowa i dane - tu musi się znaleźć chętny

Co gigadictionary może dać wam w zamian?
1) słowniki kaszubsko-wszelkie - wystarczy poprzypisywać kaszubskie słowa do tzw. "grup tłumaczeń" i uzyskuje się ich tłumaczenia na szereg innych języków
2) prezentację odmian słów oraz możliwość znalezienia słowa po jego dowolnej formie
3) powiązania słów - antonimy, synonimy, stopniowanie przysłowków i przyimków
4) opisy znaczeń słów wraz z przykładami ich użycia

Edycja słownika nie wymaga wiele pracy, natomiast efekty są znakomite. Gdyby ktoś z was był zainteresownay to chętnie dostarczę bardziej szczegółowych informacji. Najlepiej kontaktować się ze mną pisząc na jakub-at-gigadictionary.org

Pozdrawiam!
jakub

napisał Listek » Wt sty 17, 2012 6:06 pm

Słownik fajny ale czy naprwde na kaszubach nie da się dogadać po polsku?
Listek