ludzie, jezyk, tozsamosc, polityka

Dyskusje ogólne na wszelkie tematy z Kaszubami i Pomorzem. Język kaszubski, historia Kaszub, obyczaje, haft kaszubski, kuchnia itp.

ludzie, jezyk, tozsamosc, polityka

napisał karola » Cz kwi 23, 2009 7:58 am

Witam jestem studentka uniwersytetu Bielefeld w Niemczech. Obecnie pisze prace magisterska o temacie "Wplyw polityki jezykowej uni europejskiej na jezyki regionalne w Polsce -Jezyk Kaszubski". w mojej pracy opisuje aspekty polityczne, takie jak np Ustawa o mniejszosciach narodowych i etnicznych oraz jezyku regionalnym oraz Europejska karta jezykow mniejszosciowych i regionalnych. Jak wygladala sytuacja Kaszub i jezyka kaszubskiego przed wprowadzeniem ustawy i co sie zmienilo po jej wprowadzeniu. czy ustawa (bo karta jezykowa jest za krotko) pomogla w realizowaniu zamierzonych planow, wprowadzenia jezyka do szkol, urzedow, poszerzenia repertuaru w mediach itd.
Poza aspektami politycznymi i czysto formalnymi interesuje sie tozsamoscia kulturalna i jezykowa Kaszubow. Jak kaszubianie utozsamiaja sie ze swoim jezykiem, jak widza swoje wysilki utrzymania tego jezyka w porownaniu z tym co jest czynione przez rzady, aby ten jezyk kultywowac, rozwijac.
chcialabym poruszyc tu otwarta dyskusje na te tematy i jemu pokrewne. wpisy z tego forum moglabym wtedy wykorzystac do mojej pracy.
Za wypowiedzi, wlasne przemyslenia i spostrzezenia bylabym niezmiernie wdzieczna.
Dziekuje :)
karola